Prof. Michael Sofer z Izraela navštívil UKF

Prof. Michael Sofer je emeritný profesor a ekonomický geograf na Katedre geografie a životného prostredia Bar-Ilan University v meste Ramat Gan v Izraeli. Je zapojený do aktivít Medzinárodnej geografickej únie (IGU) a je predsedom Izraelského národného výboru pri IGU. Zároveň je bývalým prezidentom Izraelskej geografickej asociácie. Vďaka grantovej schéme Erasmus+ v dňoch 14. – 20. 6. 2024 navštívil FPVaI UKF v Nitre. 17. júna 2024 mal prednášku v Sieni UKF na tému „The Restructuring of the Rural Space in Israel.
Prof. Michaelovi Soferovi pripravila RNDr. Hilda Kramáreková, PhD. z Katedry geografie, geoinformatiky a regionálneho rozvoja FPVaI, v spolupráci s doc. RNDr. Luciou Petrikovičovou, PhD. z rovnakej katedry a s doc. Mgr. Henrichom Grežom, PhD., vedúcim katedry ekológie a environmentalistiky, program súvisiaci  s predstavením židovskej komunity v Nitre.
V Štátnom archíve v Nitre PhDr. Milan Belej, PhD., vedúci oddelenia spracúvania archívnych dokumentov, prezentoval sústavu archívov na Slovensku a ich úlohy. Prof. Sofer sa oboznámil s významnými dokumentami a publikáciami majúcimi vzťah nielen k histórii Nitry, ale aj k jej židovským obyvateľom. Emočne silným zážitkom boli pre neho náhodne zistené informácie súvisiace s jeho príbuznými.
 6n3a4327
Ďalšou zastávkou bola návšteva židovského cintorína v Nitre. Členka židovskej náboženskej obce p. Katarína Potoková v spolupráci so sprievodkyňou Turistického informačného centra p. Evou Andrášikovou predstavili históriu niektorých nitrianskych židovských rodín i príbeh nitrianskeho rabína Ezechiela Banetha, ktorého hrob sa stal pútnickým miestom Izraelčanov.
Záver programu predstavovala návšteva nitrianskej synagógy a prehliadka výstavy Židovská Nitra, predstavujúcej život tejto komunity a jej prínos do života mesta.
15 img 20240618 150403 1
V rokoch 2020 – 2022 bola UKF v Nitre partnerom medzinárodného projektu Horizon 2020 „Social and innovative platform on cultural tourism and its potential towards deepening Europeanisation (SPOT).  Súčasťou 15 členného konzorcia projektu bola aj Bar-Illan University v zastúpení prof. Michaela Sofera s tímom. Jeho návšteva rámci programu ERASMUS+  KA171 tak predstavuje ďalší príklad toho, že aj po ukončení projektu je komunikácia medzi niektorými členmi riešiteľských kolektívov stále intenzívna a pokračuje aj naďalej.
Počas jeho návštevy sa dohodla ďalšia spolupráca medzi našimi univerzitami na úrovni prípravy publikácií a projektov, čomu aj v najbližších rokoch výraznou mierou budú napomáhať práve možnosti projektu Erasmus+.

Text a foto: RNDr. Hilda Kramáreková, PhD., FPVaI – Katedra geografie, geoinformatiky a regionálneho rozvoja

Uverejnené: 19. júla 2024