UKF navštívil prof. Sofer z Izraela

UKF v Nitre úspešne rozvíja medzinárodnú spoluprácu s Izraelom najmä prostredníctvom programu Erasmus+. Vďaka tejto významnej a úspešnej grantovej schéme (Erasmus+ KA171) našu univerzitu navštívil prof. Michael Sofer z Bar-Ilan University, Izrael. Profesora Sofera na pôde UKF prijala prorektorka pre medzinárodné vzťahy doc. PhDr. Martina Pavlíková, PhD., a dekan Fakulty prírodných vied a informatiky UKF v Nitre – prof. RNDr. František Petrovič, PhD., MBA., ako najvyšší predstaviteľ fakulty, na ktorej sa Erasmus+ mobilita uskutočnila. Prof. Michael Sofer dňa 17. júna 2024 prednášal v Sieni UKF na tému „The Restructuring of the Rural Space in Israel“. Prednáška sa uskutočnila pod záštitou prorektorky doc. Pavlíkovej a dekana prof. Petroviča.
R prof Sofer 02w
Prof. Sofer je emeritný profesor a ekonomický geograf na Katedre geografie a životného prostredia Bar-Ilan University, pôvodom z Tel Avivu v Izraeli. Bakalárske a postgraduálne vzdelanie získal na Hebrew University v Jeruzaleme a PhD na Melbourne University v Austrálii. Je zapojený do aktivít Medzinárodnej geografickej únie (IGU) a je predsedom Izraelského národného výboru pri IGU. Zároveň je bývalým prezidentom Izraelskej geografickej asociácie. Jeho výskumné oblasti sa zameriavajú na problematiku miestneho a regionálneho rozvoja so špecifickým záujmom o ekonomickú transformáciu vidieckeho priestoru vo vyspelých a rozvojových krajinách; hospodárske a sociálne zmeny na okraji mesta a vidieka a environmentálne otázky súvisiace s priemyselnými aktivitami v obytných oblastiach. Jeho skúsenosti sa rozvinuli pri práci na Fidži, v Indii, Tanzánii, Rumunsku a Izraeli. Pôsobí tiež ako co-editor medzinárodného časopisu Journal of Rural Cooperation.
R prof Sofer 01w
Prof. Michael Sofer je priamym potomkom (šieste pokolenie) významného bratislavského rabína Chatama Sofera.
Chatam Sofer viedol bratislavskú ješivu, ktorá bola v jeho dobe považovaná za jedno z najdôležitejších centier tradičného židovského vzdelania v Európe.

Text: R – Oddelenie pre medzinárodné vzťahy
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií