Seminár “Mládež 2024” v Bratislave

Dňa 13. októbra 2024 sa v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu v Bratislave (SOŠM) uskutočnil seminár „Mládež 2024“, zameraný na poznatky z vrcholového športového tréningu v atletike. Múzeum zriadené v roku 1985 sa roku 2015 stalo organizačnou zložkou Slovenského olympijského výboru. SOŠM vykonáva najmä nadobúdanie zbierkových predmetov, ich odbornú správu, evidenciu a ochranu, využívanie a sprístupňovanie formou stálych expozícií, príležitostných výstav, publikačnou a edičnou činnosťou, no vo významnej miere sa venuje aj kultúrno-vzdelávacím aktivitám a vedecko-výskumnej činnosti v oblasti olympijského hnutia a histórie športu na území Slovenska. Vyhľadávanou časťou múzea zo strany odbornej a laickej verejnosti sú knižnica a fotoarchív.
PF SM24 01w
V olympijskom múzeu odznela prednáška doc. PaedDr. Jaroslava Broďániho, PhD. z Katedry telesnej výchovy a športu Pedagogickej fakulty UKF v Nitre, o trénerskej spolupráci a športovej príprave majsterky Európy na 100 m prekážok Laury Frličkovej. Spolu s jej trénerom, Ľubošom Komárekom, z atletického oddielu v Martine, odprezentovali atletickým trénerom problematiku z periodizácie prekážkarského tréningového procesu, dlhodobého vývoja športovej výkonnosti športovkyne, využívané tréningové prostriedky a biomechaniku prekážkového behu.
PF SM24 02w
Súčasťou seminára boli aj ďalšie odborné prednášky zamerané na problematiku spánku z hľadiska športovej regenerácie, manažmentu zranení dolných končatín, mentálneho koučingu porozumenia potrebám zverencov a vrcholového športového tréningu.

Text: Mgr. Monika Czaková, PhD., Katedra telesnej výchovy a športu PF UKF
Foto: Adrián Pavelka