Doktorandi UKF na stáži v Španielsku

Doktorandi Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa zúčastnili krátkodobej Erasmu+ stáže v španielskom meste Malaga. Táto stáž, vedená prof. Dr. José Garcia Martinom z Univerzity v Granade, ktorý je zároveň prezidentom Sociedad Hispánica de Amigos de Kierkegaard (S.H.A.K.), poskytla študentom jedinečnú príležitosť rozšíriť svoje vedomosti a získať nové skúsenosti v rôznych oblastiach ich interdisciplinárneho výskumu v odbore ekológia a environmentalistika ako aj v odbore humanitných vied.
R Staz Malaga0924 01w
Zakladateľom dlhodobej a kontinuálne sa rozvíjajúcej medzinárodnej spolupráce so S.H.A.K., reprezentovanou Dr. José Garcia Martinom, je prof. Roman Králik (FF). V rámci internacionalizácie vzdelávacieho procesu mali študenti možnosť nadviazať nové profesionálne vzťahy a získať pracovné kontakty, ktoré sú nevyhnutné pre rozšírenie obzorov a rozvoj kariéry mladých začínajúcich vedcov. Oblasť Andalúzie si získala najväčšiu pozornosť vďaka svojim jedinečným prírodným podmienkam, ktoré zahŕňajú rozmanité ekosystémy a praktickú ukážku ochrany prírody v iných klimatických podmienkach. Dôležitou súčasťou štúdia bolo aj spoznávanie fauny a flóry Alboranského mora, ktoré predstavuje osobitnú časť Stredozemného mora, kde žije mnoho špecifických druhov. Medzi najzaujímavejšie lokality patrila Historicko-botanická záhrada La Concepción.
R Staz Malaga0924 02w
Jedným z primárnych cieľov programu Erasmus+ je okrem vzdelávania aj poznávanie inej kultúry a histórie. V rámci stáže mali doktorandi možnosť navštíviť významné historické a kultúrne pamiatky, ako napr. Katedrála v Malage, Hrad El Castillo de Gibralfaro, Alcazaba, rímske divadlo, býčia aréna La Malagueta, Múzeum Pabla Picassa a Galériu moderného umenia Centre Pompidou. Erasmus+ stáž bola veľkým edukačným prínosom pre každého študenta UKF. Poďakovanie patrí prorektorke pre medzinárodné vzťahy doc. PhDr.  Martine Pavlíkovej, PhD. MBA., za podporu internacionalizácie vzdelávania študentov UKF ako aj rektorátnej Erasmus+ koordinátorke Dr. Kataríne Butorovej za administratívne spracovanie tejto mobility.

Text a foto: PaedDr. Lukáš Wittlinger, FPVaI – Katedra ekológie a environmentalistiky

Uverejnené: 14. októbra 2024