Erasmus+ spolupráca UKF s Airlangga University

Airlangga University, Indonézia, sídli v meste Surabaya, v druhom najväčšom meste v Indonézii. Dlhodobo patrí k popredným prestížnym univerzitným pracoviskám v krajine a je zaradená medzi sto najlepších univerzít v Ázii. UKF v Nitre s touto partnerskou univerzitou realizuje medzinárodnú spoluprácu v rámci programu Erasmus+ KA171.
Spolupráca s Airlangga University sa začala pracovnou návštevou prorektorky pre medzinárodné vzťahy doc. PhDr. Martiny Pavlíkovej, PhD. MBA., na University of Opole (Poľsko) v júli 2022 v rámci programu Erasmus+. Počas projektových stretnutí zameraných na kreovanie strategických partnerstiev, ako aj na posilnenie stratégie internacionalizácie, mala prorektorka možnosť nadviazať nové kontakty s  partnermi z Poľska, Iránu, Španielska, Indonézie a ďalších krajín. Výsledkom pracovných stretnutí s dr. Ahmedom Rizki Sridadihom bol ešte v Opole načrtnutý dizajn medzinárodnej spolupráce medzi UKF a Airlangga University v odbore ekonomika a marketing.
FF Airlangga24 01w
Na základe úspešnej žiadosti projektu sme na pôde UKF privítali dvoch indonézskych kolegov – dr. Ahmada Rizki Sridadiho a dr. Sonyho Kusumasondjaju. V rámci mobility sa uskutočnilo viacero spoločných aktivít. Kolegovia predniesli cenné prednášky študentom mediálnych a komunikačných štúdií a tiež sa aktívne zapojili do vedeckého semináru Digital media: text and creativity, ktorý sa uskutočnil na Katedre masmediálnej komunikácie a reklamy Filozofickej fakulty UKF. Ich príspevky sa zamerali predovšetkým na digitálne komunikačné technológie a naznačili viaceré nečakané paralely vyplývajúce z globalizácie súčasných mediálnych foriem. Na katedre sa tiež uskutočnilo rokovanie o možnostiach a výzvach súčasnej spolupráce, spoločných publikačných a výskumných aktivít a prezentácie súčasných projektov oboch pracovísk. Rokovania naznačili viaceré spoločné záujmové línie obidvoch pracovísk, ako aj trajektórie budúcej spolupráce.
FF Airlangga24 02w
Spolupráca s Airlangga University pokračovala v septembri tohto roka, kedy realizoval mobilitu Erasmus+ staff training v Indonézii pracovník Filozofickej fakulty UKF prof. Mgr. et. Mgr. Peter Mikuláš, PhD. Počas mobility sa uskutočnilo viacero pracovných stretnutí s akademickými pracovníkmi a zamestnancami zodpovednými za vysielanie a prijímanie študentov a zamestnancov na medzinárodné mobility v rôznych grantových schémach. Úvodné pracovné stretnutie s Duriati Asmawati (Medzinárodné oddelenie) sa zameralo na koordináciu aktuálnej Erasmus+ zmluvy, možnosti ďalšej spolupráce, predovšetkým v kontexte hľadania spoločných odborov, na ktoré bude možné zamerať sa v budúcich výzvach Erasmus+ K171, ale aj v súvislosti s inými projektovými výzvami. Ďalšou časťou programu bolo strategické akademické stretnutie s pracovníkmi Fakulty ekonómie a podnikania (Faculty of Economics and Business). Diskusie sa zamerali na identifikáciu oblastí spoločného záujmu, ako napr. spoločné výskumné iniciatívy študentov, výmenné programy a rozvoj akademických programov. Obe inštitúcie vyjadrili intenzívny záujem v podpore dlhodobých partnerstiev, ktoré by boli prínosom pre ich akademické komunity.
V ďalšej časti programu, ktorá sa uskutočnila na Fakulte ekonómie a podnikania, viedol prof. Peter Mikuláš spolu s dr. Sonym Kusumasondjajom výskumný tréning na tému „Enhancing Research Capabilities for Young Lecturers". Tréning bol určený mladým vedeckým pracovníkom a doktorandom prijímajúcej univerzity a jeho cieľom bolo prostredníctvom dobrej výskumnej praxe v európskych paralelách pomôcť mladým akademikom v ich profesionálnom raste.
FF Airlangga24 03w
Druhá časť aktivít prof. Mikuláša bola realizovaná na Fakulte sociálnych a politických vied (Faculty of Social and Political Sciences). Aj tu sa uskutočnilo strategické akademické stretnutie s pracovníkmi fakulty, ktoré sa týkalo niekoľkých kľúčových tém vrátane rozšírenia akademickej spolupráce na odbor mediálne a komunikačné štúdiá (budúce Erasmus+ partnerstvo). Diskusie sa sústredili na identifikovanie príležitostí pre spoločný výskum, projekty, výmeny študentov a zamestnancov a rozvoj spoločných akademických programov. Na Fakulte sociálnych a politických vied absolvoval prof. Mikuláš aj sériu shadowingu vo výučbe a navštívil ateliéry a učebne, ktoré ponúkajú praktické a tvorivé vyučovacie prostredie pre študentov mediálnych štúdií. Prof. Mikuláš sa tiež zúčastnil návštev špecializovaných zariadení, ako napr. podcastového štúdia, multimediálnej triedy a ďalších priestorov určených na zlepšenie praktickej výučby a tvorivého rozvoja študentov.

Text: R – Oddelenie pre medzinárodné vzťahy
Foto: archív prof. Mgr. et. Mgr. Peter Mikuláš, PhD., FF – Katedra masmediálnej komunikácie a reklamy

Uverejnené: 14. októbra 2024