Vyhľadať odbornú pomoc nie je hanba

Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia, ktorý každoročne pripadá na 10. októbra, pripravili študenti Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy UKF v Nitre originálnu sociálnu video kampaň, ktorá už za prvých 24 hodín získala 3500 videní. Cieľom kampane je spolužiakom pripomenúť, že v boji s psychickými ťažkosťami nie sú sami, a hlavne, že riešiť problém nie je hanba.
Študenti sa v rámci výučby predmetu Mediálna produkcia venujú nielen praktickým zručnostiam, ale reagujú aj na aktuálne témy, ktoré rezonujú v spoločnosti. Videom s obľúbeným meme motívom apelujú na to, aby sa mladí ľudia v prípade ťažkostí neváhali obrátiť na svojich blízkych či na odborníkov. Taktiež metaforicky znázorňujú, že alkohol nie je riešením problémov a namiesto toho povzbudzujú k využitiu vhodnejších spôsobov pomoci, napríklad Psychologického poradenstva UKF.
FF SDDZ24 01w
Záber zo študentského videa zameraného na zvýšenie povedomia o univerzitnom psychologickom poradenstve využívajúce voľný komunikačný štýl cieľovej skupiny, ako aj aktuálne obľúbený meme motív.
Vytvorený obsah vzbudil záujem aj na sociálnych sieťach – stal sa najúspešnejším postom katedry za posledných šesť mesiacov. Len za prvých 24 hodín video získalo viac ako 3500 videní a vyše 100 interakcií. Počas tejto doby strávili používatelia jeho sledovaním dokopy 7 a pol hodiny.
Svetový deň duševného zdravia je pripomienkou toho, aby sa ľudia v prípade psychických ťažkostí nebáli vyhľadať odbornú pomoc. UKF v Nitre sa aktívne zapája do zvyšovania povedomia o tejto problematike. Úspech študentského videa na sociálnych sieťach potvrdzuje, že obsah, ktorý sa zameriava na duševné zdravie, má na používateľov mimoriadny dosah.  „Som naozaj vďačná, že moji študenti navrhli pre svoj projekt práve takúto dôležitú tému. Verím, tak ako aj oni, že zvýšenie povedomia o psychologickej poradni na univerzite, ale aj komunikácia tejto problematiky, pomôže presne tam, kde je potrebné,” skonštatovala vyučujúca predmetu Mgr. Veronika Števčat Szabóová, PhD.
Psychologické poradenstvo UKF ponúka individuálnu pomoc pri riešení vzťahových problémov, psychických kríz či osobných ťažkostí. Poradenské služby sú pre študentov k dispozícii aj online po dohode so psychológmi. Možno ich kontaktovať pomocou formulára alebo e-mailom: .
Linky na videá kampane:
Autori kampane: Bc. Dominik Čamaj, Bc. Dominika Danišová, Bc. Veronika Petényiová
Video je výstupom projektu KEGA: Inovatívne vzdelávanie a rozvoj spotrebiteľskej, informačnej a mediálnej (SIM) gramotnosti u mladých dospelých v európskom priestore (garant: doc. Mgr. G. Janková, PhD.).

Text a foto: Mgr. Jana Comová, Mgr. Veronika Števčat Szabóová, PhD., FF – Katedra masmediálnej komunikácie a reklamy

Uverejnené: 14. októbra 2024