Pohľad na strednú Európu vo výskume

Monografia Central Europe in Symbolic and Literary Geography, ktorá vyšla vo významnom medzinárodnom vydavateľstve Peter Lang v lete tohto roka, sa vo svojich ôsmich kapitolách zameriava na symbolickú a literárnu geografiu strednej Európy. Skúma ju z komparatívneho hľadiska na báze medzikultúrnych a medziliterárnych vzťahov.
Publikácia je výsledkom vedeckej iniciatívy člena Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre prof. PhDr. Miloša Zelenku, DrSc., vedúceho riešiteľa špičkového tímu Stredoeurópske medziliterárne vzťahy (FSŠ UKF v Nitre), ktorý otvára problematiku vnímania strednej Európy a stredoeurópanstva, a to aj za pomoci imagológie a literárnej histórie. Autor na to využíva medziodborové väzby, vďaka ktorým syntetizuje poznatky a prináša nové podnety pre ďalšie skúmanie kultúrnych reálií srdca starého kontinentu.
Pripúšťa, že politici, ekonómovia, geografi, historici či kunsthistorici definujú a vysvetľujú svoje koncepcie každý po svojom. Podobne aj filológovia, muzikológovia či architekti len ťažko hľadajú konsenzus v otázkach o všeobecne platných kontúrach stredoeurópskeho priestoru, snažiacich sa o jednoznačné vymedzenie pre mentálne či fyzické hranice tohto regiónu. Autor publikácie explikáciou rôznorodých súvislostí dokazuje, že stredná Európa nie je len geografický región, ale aj významný kultúrno-symbolický priestor.
Kniha Central Europe in Symbolic and Literary Geography voľne nadväzuje na predchádzajúce publikácie členov a spolupracovníkov špičkového tímu Stredoeurópske medziliterárne vzťahy. Ide o publikácie Stereotypes and Myths. Intertextuality in Central European Imagological Reflections (Žilka, Zelenková, Benyovzsky 2023) a Spiritual-Religious Literature – Through the Lens of Comparative Imagology (Bárczi, Gallik, Hlavinová Tekeliová, Tkáč-Zabáková 2020). Texty tak spoločne ponúkajú náhľad na strednú Európu, pri ktorom berú do úvahy rozličné historické, geopolitické a kultúrno-náboženské premeny. Tie determinovali nielen minulosť, ale aj súčasnosť i budúcnosť tohto regiónu a jedinečným spôsobom tak prispievajú do interdisciplinárneho diskurzu o strednej Európe, ktorý sa v posledných desaťročiach veľmi často oživuje.

Text a foto: PhDr. Lenka Štvrtecká, PhD., FSŠ – prodekanka pre vzdelávanie, Mgr. Klaudia Klamárová, FSŠ – doktorandka

Uverejnené: 14. októbra 2024