Veľký záujem o UKF aj na Gaudeamus Bratislava

Po septembrovej výstave Gaudeamus Nitra 2024 zástupcovia UKF v Nitre zamierili do hlavného mesta, kde veľtrhom Gaudeamus – Akadémia Bratislava pokračovala séria výstav XI. ročníka Európskeho veľtrhu pomaturitného a celoživotného vzdelávania. V dňoch 8. až 10. októbra 2024 vynovený LED stánok našej univerzity padol do oka početným návštevníkom výstavy v Incheba Expo.
UKF v Nitre, štúdium a život na nej záujemcom osobne predstavili zamestnanci a doktorandi z Rektorátu a všetkých fakúlt školy - Mgr. Mária Ivančíková z Oddelenia vzdelávania, Mgr. Miroslav Tvrdík, PhD., manažér Študentského centra UKF, za FPVaI informovali Mgr. Matúš Kleštinec, Mgr. Daniela Vörösová a Ing. Michal Levický, PhD., za FSVaZ Mgr. Ema Lukačková a Mgr. Erika Graňová, z FSŠ boli prítomní PhDr. Lenka Štvrtecká, PhD., prodekanka pre vzdelávanie, Mgr. Viktória Gergelyová, PhD., prodekanka pre medzinárodné vzťahy a rozvoj, a Mgr. Zsuzsa Hajabács, z FF účasť na veľtrhu podporili Mgr. Eva Verebová, Mgr. Kristián Vrábel a Mgr. Lívia Kodajová a PF na výstave zastupovali Mgr. Miroslav Kolar, Mgr. Hilda Hyneková, Mgr. Ivana Jurčo, PhD., a Mgr. Dominika Sondorová, PhD.
R Gaude BA 02w
Trojdňový veľtrh Gaudeamus – Akadémia v Bratislave podľa slov Mgr. Márie Ivančíkovej navštívilo veľmi veľa uchádzačov o vysokoškolské štúdium. Zaujímali ich rôznorodé informácie o našej univerzite.
„Pýtali sa na možnosti ubytovania na internátoch UKF, na to, akú podporu a pomoc poskytuje univerzita študentom so špecifickými potrebami, napr. nevidiacim, slabozrakým či inak telesne hendikepovaným uchádzačom. Zaujímalo ich tiež, či sa na jednotlivé fakulty UKF robia prijímacie pohovory a z čoho,“ vymenúva Mgr. Ivančíková.
„Čo sa týka konkrétnych študijných programov, často sa spomínala psychológia, predškolská a elementárna pedagogika, prekladateľstvo a tlmočníctvo, digitálna ekonomika, filozofia, informatika či cestovný ruch. V súvislosti s informatikou najmä dievčatá zaujímalo, či sa dá jej štúdium skombinovať aj s umelecky zameranými študijnými programami.“
R Gaude BA 03w
Ako uviedol Mgr. Miroslav Tvrdík, PhD., manažér Študentského centra UKF, v posledný deň veľtrhu bol o našu univerzitu veľký záujem najmä zo strany pedagogických škôl. Uchádzači prejavili záujem o viaceré študijné programy učiteľstva v kombinácii naprieč všetkými fakultami a tradične o študijný program predškolská a elementárna pedagogika.
„Možno povedať, že zvýšený záujem sme zaznamenali aj o študijné programy Fakulty stredoeurópskych štúdií, pričom nezostali nepovšimnuté ani ďalšie študijné programy ostatných fakúlt ako ošetrovateľstvo, psychológia, urgentná zdravotná starostlivosť, translatológia, archeológia, aplikovaná informatika či digitálna ekonomika,“ hovorí Mgr. Tvrdík.
„Veľmi nás potešil tiež záujem uchádzačov – študentov so špecifickými potrebami, ktorí cielene vyhľadali stánok našej univerzity kvôli poradenstvu a podpore pre študentov so špecifickými potrebami, ktoré poskytuje Študentské centrum UKF.“
R Gaude BA 04w
Prodekanka pre vzdelávanie FSŠ PhDr. Lenka Štvrtecká, PhD., potvrdila najväčší záujem o učiteľské študijné programy PF UKF, najmä o predškolskú a elementárnu pedagogiku či špeciálnu pedagogiku,  z neučiteľských to bola psychológia, prípadne ekonomicky orientované študijné programy.
„Z ponuky FSŠ, ktorú som na veľtrhu zastupovala ja, sa záujemcovia o štúdium cielene pýtali najčastejšie na program regionálny cestovných ruch. Zaujímali sa nielen o ponuku študijných programov, podmienky prijímacieho konania, ale aj zastúpenie praxe v daných študijných programoch a perspektívy uplatnenia absolventov,“ zhodnotila PhDr. Štvrtecká.
Prodekanka FSŠ zároveň našu univerzitu účastníkom výstavy priblížila v prezentácii. UKF predstavila ako etablovanú vzdelávaciu inštitúciu, ktorá na svojich piatich fakultách ponúka celkovo 242 študijných programov akreditovaných v 19 študijných odboroch. Zdôraznila, že vysoká kvalita štúdia je zabezpečovaná už 66. akademický rok, pričom ponúkané študijné programy neustále reagujú na aktuálne potreby pracovného trhu a samotných študentov.
R Gaude BA 05w
„Vyzdvihla som ponúknuté možnosti aj v rámci zastúpenia praxe v rámci štúdia, získania jazykových či iných certifikátov a ďalšie možnosti športového či umeleckého charakteru,“ dodala PhDr. Lenka Štvrtecká, PhD.
Po výstave Gaudeamus – Akadémia Bratislava sa s informačným stánkom UKF v Nitre záujemcovia stretnú aj 22. a 23. októbra 2024 na veľtrhu Gaudeamus Región Košice (Congress Hotel Centrum) a 19. – 22. novembra 2024 na veľtrhu Gaudeamus Brno (Výstavisko Brno, pavilón V), kde Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR finančne zabezpečuje národný stánok slovenských vysokých škôl.

Text: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: Mgr. Mária Ivančíková, R – Oddelenie vzdelávania, PhDr. Lenka Štvrtecká, PhD., FSŠ – prodekanka pre vzdelávanie

Uverejnené: 11. októbra 2024