Navždy nás opustil náš pán profesor

Dr. h. c. prof. RNDr. Milan Ružička, DrSc., sa narodil 29. mája 1929 v Bratislave. Po absolvovaní vysokoškolského štúdia začal svoju vedeckú kariéru v novovznikajúcej Slovenskej akadémii vied v Bratislave. V roku 1990 sa stal riaditeľom Ústavu krajinnej ekológie SAV. Bol spoluzakladateľom a hlavným redaktorom časopisu Životné prostredie a vedeckého periodika Ekológia – The Journal Ecology (Bratislava). Medzi krajinnými ekológmi sú známe jeho sympóziá, ktoré sa konajú dodnes.
Je jedným z tvorcov metodiky LANDEP – prvej medzinárodne uznanej krajinnoekologickej metodiky. Bol členom viacerých domácich a medzinárodných, odborných a vedeckých inštitúcií. V roku 1992 sa habilitoval za „docenta“ v odbore ochrana a tvorba krajiny na Technickej univerzite vo Zvolene. V tom istom roku získal aj titul „DrSc.“ na SAV v Bratislave. V roku 1993, na základe úspešne ukončeného vymenúvacieho konania, získal vedecko-pedagogický titul „profesor“ na Technickej univerzite vo Zvolene v odbore ekológia krajiny. Ako prejav uznania jeho celoživotnej vedeckej a pedagogickej práce mu bol v roku 2009 na Technickej univerzite vo Zvolene udelený titul „Doctor honoris causa“.
Čestný titul „profesor emeritus“ mu bol ako prvému udelený na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v roku 2011 za aktívnu vedeckú, publikačnú a pedagogickú prácu a za odborný prínos v oblasti ekológie a environmentalistiky.
FPVaI Ruzicka 01w
Tento výnimočný človek sa nevenoval iba vede, ale jeho snahou bolo dostať vedu aj do vysokoškolského vzdelávania. A to sa mu podarilo. Od roku 1992 spolupracoval s vtedajšou Vysokou školou pedagogickou v Nitre, neskôr Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre pri tvorbe študijných programov ekológia a environmentalistika. Pripravil vznik Katedry ekológie a environmentalistiky FPVaI UKF v Nitre (od 1. januára 1994) a ďalších 10 rokov bol jej vedúcim.
Prednášal na viacerých vysokých školách, ako napr. na Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene, Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave, Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, Katedre plánovania a tvorby krajiny na Fakulte ekológie Technickej univerzity vo Zvolene.
Pre zamestnancov Katedry ekológie a environmentalistiky FPVaI UKF v Nitre bol jedinečnou osobnosťou a výnimočným človekom. Bol učiteľom a vzorom v neuveriteľných nápadoch a v tvorivých myšlienkach. Bol známy tým, že vedel vytvoriť príjemnú spoločenskú atmosféru. Kolegovia pána profesora spomínajú, ako každý ročník katedrového plesu obohatil nezabudnuteľným tancom s paličkou v ruke, sediac na stoličke v zástupe tancujúcich študentov. Vedel nielen správne motivovať k ďalším činnostiam, no zároveň vedel uznať a pochváliť. A to je v súčasnosti veľkou vzácnosťou.
Česť pamiatke pána profesora!
Posledná rozlúčka bude 14. októbra 2024 o 11.00 h v krematóriu v Bratislave.

Text: Mgr. Zuzana Pucherová, PhD., doc. Ing. Viera Petlušová, PhD., FPVaI – Katedra ekológie a environmentalistiky
Foto: RNDr. Peter Petluš, PhD., FPVaI – Katedra ekológie a environmentalistiky

Uverejnené: 10. októbra 2024