UKF ocenená pri 100. výročí pôdohospodárskeho výskumu

Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied si 26. septembra 2024 slávnostným podujatím pripomenula významné jubileum – 100. výročie pôdohospodárskeho výskumu na Slovensku a vzniku Československé akademie zemědělské (ČAZV) a zároveň 33. výročie svojho vzniku. ČAZV bola založená v roku 1924 ako ústredná vedecká a osvetová inštitúcia na podporu poľnohospodárskej vedy, v rámci spolupráce na jej tradície a úspechy nadviazala Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied (SAPV), ktorá vznikla 28. decembra 1990 s účinnosťou od 1. januára 1991.
Oslava jubilea sa uskutočnila v priestoroch kongresovej sály Inštitútu znalostného pôdohospodárstva a inovácií v Nitre, hlavným usporiadateľom bola SAPV. Slávnostné podujatie bolo spojené s vedecko-odborným programom a oceňovaním inštitúcií, organizácií a osobností, ktoré sa dlhoročnou aktívnou prácou zaslúžili o rozvoj vedy, výskumu a vzdelávania v rámci pôdohospodárskych vied.
Spomedzi 75-tich ocenených medailu za významný prínos v pôdohospodárskom výskume a pamätný list dostala aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, ktoré na slávnosti osobne prebrala prof. RNDr. Mária Bauerová, PhD., prorektorka pre vedeckovýskumnú činnosť UKF v Nitre. K významnému výročiu vyšla aj knižná publikácia – pamätnica, v ktorej profesorka Mária Bauerová za UKF v Nitre zhodnotila prínos našej univerzity k rozvoju pôdohospodárskych vied spoluprácou s rezortnými inštitúciami a organizáciami v oblasti vedy, výskumu, vzdelávania i projektovej činnosti.
„Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied má v pôsobnosti okrem iného aj spolupracovať s vysokými školami a výskumnými ústavmi nielen vo výskume, ale aj vo vzdelávaní študentov a vedeckých pracovníkov. Spolupráca našej univerzity v rámci pôdohospodárskych vied má už vyše 30-ročnú tradíciu predovšetkým prostredníctvom biologických katedier FPVaI a spočíva v oblasti výskumnej – projektovej a publikačnej, ako aj vzdelávacej. Našimi najbližšími partnermi v tomto smere sú SPU v Nitre a rezortné ústavy – Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch a Výskumný ústav živočíšnej výroby v Nitra – Lužianky,“ uviedla k spolupráci UKF prof. RNDr. Mária Bauerová, PhD.
Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied je učenou spoločnosťou, ktorú tvoria členovia – vedeckí a odborní pracovníci v oblasti poľnohospodárstva, výživy, potravinárstva, veterinárskeho lekárstva, lesníctva, vodného hospodárstva, tvorby a ochrany poľnohospodárskej a lesníckej krajiny a rozvoja vidieka. Hlavným poslaním SAPV je starať sa o rozvoj a realizáciu vedeckovýskumnej činnosti v oblasti jej pôsobnosti, predovšetkým sa aktívne zúčastňovať na vytváraní koncepcie a stratégie poľnohospodársko-potravinárskych, veterinárnych, lesníckych a vodohospodárskych vied, spracovávať koncepcie a posudzovať vedecko-technické programy rozvoja pôdohospodárstva a vidieka, vypracovávať prognózy vedecko-technického rozvoja a navrhovať koncepcie vedecko-technickej politiky a v spolupráci s vysokými školami a SAV vytvárať podmienky pre vzájomnú súčinnosť v oblasti výskumu, vývoja a výchovy vedeckých pracovníkov. Takisto má za úlohu poskytovať poradenské služby pre ústredné orgány SR, vypracovávať vedecké a odborné stanoviská, expertízy, návrhy a posudky, vykonávať funkciu vedeckého poradného orgánu vedenia MP RV SR a ďalších odborných orgánov, zastupovať rezortnú výskumnú základňu vo vládnych a medzinárodných organizáciách či oceňovať vynikajúce výsledky vedeckovýskumnej a vývojovej činnosti v rámci svojej pôsobnosti.

Text: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: Katarína Svýbová, NPPC Nitra – Lužianky, JČ