Návrat XXL Akadémie

Prijatím preventívnych opatrení v roku 2020 došlo k prerušeniu organizovania 10. ročníka „XXL Akadémie“. Dvadsaťosem osôb so špeciálnymi potrebami zo zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti NSK a z komunity mesta Nitry absolvovalo v závere letného semestra na UKF v Nitre vzdelávacie workshopy a semináre vedené skúsenými pedagógmi a odborníkmi. Aktivity boli rozdelené do rôznych zaujímavých tematických celkov počas týždňa od 17. – 21. júna 2024. Cieľom projektu bolo prostredníctvom práce, interakcie a aktívnej umeleckej, spoločenskej činnosti v akademickom prostredí naučiť študentov XXL Akadémie zvládať činnosti každodenného života. Aktivity viedli účastníkov k väčšej samostatnosti, aktivizácii, radosti a úspešnej integrácii. Na účastníkov tohtoročnej XXL Akadémie čakala slávnostná imatrikulácia, výtvarný workshop, podujatia o folklóre a tradíciách aj o rozvoji komunikačných zručností a tímovej spolupráci.
7
Slávnostným ukončením projektu bola promócia absolventov XXL akadémie, ktorá sa uskutočnila 21. júna 2024 o 11.00 hod. v priestoroch Študentského centra UKF v Nitre. Účastníkov XXL Akadémie privítala pani doc. PhDr. Martina Pavlíková, PhD., prorektorka UKF v Nitre v zastúpení prof. RNDr. Libora Vozára, CSc., rektora UKF v Nitre. Táto udalosť bola momentom hrdosti nielen pre absolventov, ich asistentov a rodiny, ale aj pre podporujúcich partnerov. Bola to oslava úspechov študentov a zároveň potvrdenie dôležitosti a prospešnosti takéhoto vzdelávania.
FSVaZ promoXXL 02w
XXL Akadémiu 2024 organizovala Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre s jej pracoviskami – katedrou ošetrovateľstva, katedrou klinických disciplín a urgentnej medicíny, katedrou sociálnej práce a sociálnych vied v spolupráci s ďalšími pracoviskami univerzity: s Ústavom manažmentu kultúry a turizmu, kulturológie a etnológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre, s Katedrou výtvarnej výchovy a tvorby Pedagogickej fakulty UKF v Nitre, s Univerzitnou knižnicou v Nitre. Významným spoluorganizátorom podujatia bolo Zariadenie sociálnych služieb „Kreatív“ Klasov a Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý podujatie finančne podporil.

Text: PhDr. Katarína Minarovičová, PhD., FSVaZ – prodekanka pre vonkajšie vzťahy
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií

Uverejnené: 25. júna 2024