Začal sa čas promócií tou najmilšou

V štvrtok 13. júna 2024 sa na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre konala slávnostná promócia, kde 51 detí z nitrianskych materských škôl ukončilo svoje ročné štúdium prírodných vied. Pred promóciou absolvovali malí absolventi štátnicu formou experimentálnych dielní, kde boli skúšaní z pevných, kvapalných a plynných látok. Ich vedomosti prekvapili aj samotných skúšajúcich. Najšikovnejší z nich si prevzali absolventské diplomy z rúk prorektorky UKF, prof. PaedDr. Janky Duchovičovej, PhD., rovnako ako bežní absolventi vysokých škôl.
FPVaI promocie skolka 01w
Štátnice a promócie sú súčasťou projektu "Hráme sa na Einsteina," ktorý deťom poskytuje základné vedomosti z fyziky a prírodných vied. Toto štúdium je jedinečné a predstavuje prvé ucelené štúdium pre deti v predškolskom veku na Slovensku. Celoročné kurzy a pravidelné experimentálne dielne umožňujú deťom objavovať svet okolo nich.
FPVaI promocie skolka 02w
Projekt "Hráme sa na Einsteina" vychádza z presvedčenia, že deti predškolského veku majú prirodzený záujem o objavovanie a poznávanie okolitého sveta. Cieľom projektu je deťom vysvetliť, ako funguje svet, prečo svieti slnko, voda tečie a aký je rozdiel medzi pevnou, kvapalnou a plynnou látkou. Autori projektu nechcú deti zaťažovať zložitou fyzikou, ale umožniť im, aby už v ranom veku pochopili základné zákonitosti prírody.

Text: doc. PaedDr. Ľubomíra Valovičová, PhD., FPVaI – Katedra fyziky
Foto: doc. Mgr. Ján Ondruška, PhD., FPVaI – Katedra fyziky