Prevzali si osvedčenia o absolvovaní U3V pri UKF

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre v rámci celoživotného záujmového vzdelávania občanov organizuje vzdelávanie dospelých a seniorov v rámci Univerzity tretieho veku (U3V). Vzdelávanie je určené všetkým tým, ktorí majú záujem rozšíriť si, prehĺbiť a doplniť oblasť poznania či praktických zručností. Podmienkou prijatia na U3V je dosiahnutie minimálneho veku 50 rokov a maturitná skúška.
R U3V promocie 01w
V Sieni Konštantína Filozofa sa v piatok 14. júna 2024 stretli seniori, ktorí sa nevzdali svojich snov a na pôde našej univerzity sa ich rozhodli naplniť. Ako absolventi U3V pri UKF si prevzali osvedčenia o absolvovaní vzdelávacích programov U3V – konkrétne 1-ročného vzdelávacieho programu Náboženstvo včera a dnes, 2-ročných vzdelávacích programov Anglický jazyk pre začiatočníkov, Anglický jazyk pre mierne pokročilých a vzdelávacieho programu Židovský kultúrny fenomén v stredoeurópskom kontexte. V mene rektora UKF v Nitre prof. RNDr. Libora Vozára, CSc., a dekana Filozofickej fakulty UKF prof. PhDr. Martina Hetényiho, PhD., im osvedčenia o ukončení U3V odovzdala prorektorka pre vzdelávanie UKF prof. PaedDr. Jana Duchovičová, PhD. Na slávnosti boli prítomní Mgr. Patrik Petráš, PhD., prodekan pre vzdelávanie FF UKF, ktorý predstavil absolventov,  tajomníčka U3V doc. PhDr. Ľudmila Nagyová, CSc., a doc. Mgr. Andrea Blaščíková, PhD., odborná garantka vzdelávacieho programu Náboženstvo včera a dnes a Mgr. Mária Ivančíková z Oddelenia vzdelávania UKF . Prorektorka absolventom zároveň odovzdala pozdrav od Mgr. Ivany Horváthovej, PhD., odbornej garantky a lektorky vzdelávacích programov Anglický jazyk pre začiatočníkov a Anglický jazyk pre mierne pokročilých.
„Krásni mladí ľudia sú hračkou prírody, ale krásni starí ľudia sú umeleckým dielom,“ touto Goetheho myšlienkou začala po slávnostnom akte svoj príhovor prof. Jana Duchovičová a pokračovala: „Dielo je vždy symbiózou vnímania, emócií, aktívnej činnosti, múdrosti, poznania, vzdelávania a inšpirácie. To isté platí o diele ukrytom v človeku. Pri pohľade do vašich tvárí, milí absolventi, sa mi zdá, že vďaka vášmu rozhodnutiu vzdelávať sa na U3V dnes viac žiari harmónia a dokonalosť vášho diela smerom k nám ostatným. Potreba vzdelávania sa v seniorskom veku, zapadajúca do konceptu celoživotného učenia sa, nebola v štruktúre procesov sebazdokonaľovania azda nikdy taká výrazná, ako je teraz. Vy ste dôkazom, že pohľad na seniora ako jedinca, ktorý je pasívny a závislý na spoločnosti, je dávno prekonaný stereotyp. Našli ste spôsob, ako vidieť svoj život v iných rozmeroch, ako nestratiť kontakt so spoločnosťou a udržať živé generačné i transgeneračné sociálne väzby, ako si nepretržite udržiavať kvalitu svojho života, mladú myseľ a ako zdokonaľovať vlastnú životnú múdrosť.“
R U3V promocie 02w
Ako prorektorka prof. Duchovičová podotkla, dúfa, že si absolventi prostredníctvom vzdelávania na našej univerzite rozšírili obzor poznania, vytvorili vzájomne sa obohacujúce sociálne vzťahy a že U3V istým kúskom prispela k ich sebarealizácii a životnej spokojnosti.
„To je poslanie, ktoré sa snažíme na našej univerzite napĺňať už viac ako 65 rokov a na Univerzite tretieho veku už vyše tri desaťročia. Milí absolventi, prajem vám, aby ste dokázali aktívne rozvíjať svoju múdrosť. Prezentujte naďalej hodnotu vzdelania a ľudského umeleckého diela svojim deťom, vnúčatám, svojmu okoliu i spoločnosti. Bolo mi dnes cťou odovzdať vám osvedčenia o absolvovaní Univerzity tretieho veku pri UKF v Nitre,“ dodala prof. Duchovičová.
Absolventom sa prihovorila aj tajomníčka U3V doc. PhDr. Ľudmila Nagyová, CSc. Opäť v úvode nechýbal citát – tentoraz od Aristotela. „Chcem, aby v mladíkovi bolo vždy niečo starecké a v starcovi niečo mladícke. A ja to mladícke vo vás vidím už dlhé roky, lebo s mnohými som sa tu stretla niekoľkokrát, či už na promóciách alebo pri iných príležitostiach v rámci Univerzity tretieho veku. Pripadáte mi ako moja rodina, moji blízki, s ktorými som prežila istú časť svojho života,“ uviedla doc. Nagyová.
„Som veľmi rada a obdivujem vás, že vo vašom veku ešte stále túžite dozvedieť sa niečo viac. Teším sa, že niektorí z vás v štúdiu pokračujú ďalej. Všetkým vám prajem veľa úspechov, radosti a v ďalších semestroch dobrých priateľov i pedagógov.“
R U3V promocie 03w
Oficiálna časť slávnosti potom plynule prešla do neformálnych rozhovorov absolventov a pedagógov našej univerzity.
Text: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií