Čo nové pripravuje ESN UKF?

Za účasti prorektorky pre medzinárodné vzťahy doc. PhDr. Martiny Pavlíkovej, PhD., a dekana Fakulty prírodných vied a informatiky prof. RNDr. Františka Petroviča, PhD., MBA, sa konalo pracovné stretnutie so študentmi - zástupcami študentskej dobrovoľníckej organizácie Erasmus Student Network (sekcia ESN UKF). Na stretnutí so študentmi boli prítomní aj rektorátny Erasmus+ koordinátor Ing. Katarína Butorová, PhD., z Oddelenia pre medzinárodné vzťahy a študent Pedagogickej fakulty UKF Bc. Dominik Sochor, ktorý prejavil veľký záujem stať sa súčasťou sekcie ako sprievodca – Buddy študent pre zahraničných študentov.
Cieľom stretnutia bolo predstavenie novej štruktúry ESN UKF, ako aj plánov týkajúcich sa jej ďalšieho smerovania, ktoré prezentovali denné študentky bakalárskeho štúdia Fakulty prírodných vied a informatiky Janka Motešická (prezidentka sekcie ESN UKF) a Laura Nagyová (viceprezidentka a zároveň Communication manager sekcie ESN UKF). Okrem nich je v sekcii aktuálne ďalších 10 študentov UKF, ktorí sa podieľajú na jej aktivitách ako Event managers, Active members alebo Buddies, pričom sekcia plánuje robiť nábor aj ďalších členov.
R esnukf24 01w
Už aj doterajšie podujatia sekcie zamerané na podporu kultúrnej diverzity a posilnenie sociálnych väzieb (napr. Welcome Evening, Slovak Night, Karaoke Night, Treasure Hunt, Christmas Quizz a iné) zaznamenali medzi zahraničnými študentmi veľký ohlas. Nadväzujúc na tieto pozitívne skúsenosti sekcia pripravuje ďalšie podujatia (napr. Blood Donation, Volunteering in animal shelter, Visiting schools and meeting small pupils, New language skills – language coffee, Fancy Gingerbread – painting, Craft shop a pod.), niektoré z nich realizované samostatne, iné v spolupráci so Študentským parlamentom UKF alebo so sekciou ESN SUA Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Činnosť sekcie neutícha, ba práve naopak, prichádza s novými nápadmi aj vo forme online kampaní (The ESN Online Guide, Helping Hand from the Past, Knowledge Nuggets), prostredníctvom ktorých zahraniční študenti spoznávajú Nitru, Slovensko a okolité krajiny či zdieľajú tipy a dobré rady pre prípravu svojej budúcej Erasmus mobility (kampane určené pre slovenských študentov). Kampane majú za cieľ zlepšiť akademické a sociálne zručnosti vytvárajúc pre študentov nezabudnuteľné zážitky a silnejšie medzinárodné väzby. Sekcia navrhla získavanie spätnej väzby (v spolupráci s UKF) formou dotazníkov od slovenských i zahraničných študentov, zúčastňujúcich sa zahraničnej mobility, ohľadom úrovne ich spokojnosti z pohľadu rôznych aspektov mobility.
R esnukf24 02w1
Ako už bolo spomenuté na predošlom stretnutí so sekciou, medzi jej základné úlohy patrí aj pomoc v sociálnej a praktickej integrácii a orientácii zahraničných študentov v prostredí prijímajúcej vysokej školy a miesta pobytu, ale i vyvíjanie úsilia smerom k motivácii slovenských študentov pre vycestovanie na mobilitu do zahraničia. Pre dosiahnutie tohto cieľa vedenie univerzity očakáva aktívnu spoluprácu tejto sekcie s Oddelením pre medzinárodné vzťahy, so Študentským parlamentom UKF i s organizáciou AIESEC, ktorá môže poskytnúť širšiu platformu pre realizáciu cieľov sekcie i vzájomného prepojenia aktivít realizovaných pre slovenských študentov a integráciu zahraničných študentov do diania na UKF. Pani prorektorka doc. Pavlíková prediskutovala predstavu vedenia univerzity vo veci spolupráce so sekciou, ako aj možnosti jej podpory. UKF zostáva i naďalej ústretová aj vo finančnej podpore sekcie (UKF na tieto účely využíva finančné prostriedky pridelené na celouniverzitné projekty Erasmus+), ako aj v pomoci s propagáciou sekcie a jej aktivít, ktorú ponúkol i dekan FPVaI prof. Petrovič.
Ako uvádza samotná ESN UKF, chcú prispieť k získaniu nových skúsenosti a zmene, resp. k obohateniu života slovenských študentov zúčastňujúcich sa zahraničnej mobility a zároveň k dotváraniu príjemného prostredia pre pobyt zahraničných študentov na našej univerzite. Tešíme sa preto na realizáciu jej plánovaných aktivít a skoré a efektívne výsledky jej činnosti, k čomu jej bude UKF dopomáhať.

Text: Ing. Katarína Butorová, PhD., R – Oddelenie pre medzinárodné vzťahy, rektorátny Erasmus+ koordinátor
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií

Uverejnené: 5. júna 2024