Divadelný festival

Záštitu nad festivalom prevzali veľvyslanec Írskej republiky, pán Dermot McGauran a pán dekan Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, prof. Martin Hetényi, PhD. Festival otvoril dekan príhovorom všetkým účastníkom podujatia, ktorí 18. a 19. apríla 2024 zaplnili priestory Auly UKF v Nitre, a srdečne ich privítal na pôde našej univerzity. Osobitne vyzdvihol prácu učiteľov na základných a stredných školách, ktorí sa obetavo venujú svojim žiakom a študentom a pomáhajú im prostredníctvom výučby cudzích jazykov spoznávať kultúrne hodnoty iných krajín. Svojím sugestívnym a podmanivým speváckym vystúpením sa v úvodnej časti programu predstavili študentky Filozofickej fakulty Maryna Cherepanska a Romana Vigľašová.
Počas dvoch festivalových dní sa nám predstavili žiaci a študenti viacerých stredných a základných škôl z rôznych kútov Slovenska, SOŠ Pedagogická, Levice; Gymnázium L. Dúbravu, Dunajská Streda; ZŠ A. Kmeťa, Levice; ZŠ Námestie Konkolyho, Hurbanovo; SOŠ hotelových služieb a obchodu, Nové Zámky; ZŠ Benkova, Nitra; Súkromná obchodná akadémia, Nitra; ZŠ s MŠ V. Záborského, Vráble a ZŠ Š. Moyzesa, Tesárske Mlyňany. Žiaci si spolu so svojimi učiteľmi pripravili originálne divadelné predstavenia v anglickom jazyku, počas ktorých si nielen zdokonalili svoje jazykové zručnosti, ale mali možnosť ukázať aj svoj spevácky, tanečný, hudobný, pohybový talent a v neposlednom rade svoj entuziazmus, zanietenie a radosť z hry.
FF DFKaA 01w
Porote zloženej z pedagógov UKF a učiteľov škôl, ako aj početnému publiku zloženému zo škôl z Nitry, Komjatíc a Žiaru nad Hronom, mohli herci predstaviť unikátne autorské vystúpenia, počas ktorých sa snažili zhmotniť posolstvo odvahy, ale aj prezentovať publiku známe osobnosti súčasnosti i histórie. Niektoré herecké skupiny sa rozhodli spracovať literárne postavy a vytvoriť na javisku autentické uchopenie odvážnych činov literárnych hrdinov. Tak sme v Nitre mali jedinečnú možnosť vidieť Harryho Pottera, statočné dievčatko Medley (ktorá hrdinsky prevzala postavy Dorotky z Krajiny OZ, či Alice z krajiny zázrakov), Dr. Blooma, detailne vypracované charaktery z románu Malé ženy, či odvážnu postavu amerických moderných dejín Rosu Parks. Mnohé vystúpenia zaujali esteticky výrazným vizuálnym spracovaním scénografie a kostýmami. Mnohé zanechali silný morálny odkaz.
Veríme, že divadelný festival priláka v nasledujúcom školskom roku ešte viac priaznivcov divadla, ktorí rok čo rok dokazujú, že vyučovanie cudzieho jazyka formou tvorivej dramatiky, či zážitkového učenia je efektívne, rozvíja cudzojazyčné kompetencie žiakov, zároveň stimuluje kritické a tvorivé myslenie a úspešne redukuje bariéry v používaní cudzieho jazyka.
Veľké poďakovanie za organizáciu a celkový priebeh podujatia patrí organizátorom (technickému a odbornému tímu) i študentom z Katedry anglistiky a amerikanistiky a z Katedry romanistiky a germanistiky FF UKF v Nitre, ako aj finančnej podpore z projektu na podporu kultúrnych a športových aktivít študentov UKF s názvom Divadelný festival v cudzích jazykoch. Tešíme sa na budúci ročník festivalu!

Text a foto: doc. Silvia Hvozdíková, PhD., Mgr. Ivana Horváthová, PhD., FF – Katedra anglistiky a amerikanistiky

Uverejnené: 22. mája 2024