UKF podporila a ocenila nadaných stredoškolákov

Pod záštitou ministerstva školstva organizoval Štátny inštitút odborného vzdelávania, Nitriansky samosprávny kraj a SOŠ veterinárna z Nitry už 46.  ročník Celoštátnej prehliadky stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ). Do finále sa prebojovalo 269 študentov stredných škôl, traja z nich boli z českých stredných škôl. Stredoškolská odborná činnosť je určená pre študentov všetkých typov stredných škôl a prebieha v rámci školských, okresných a krajských kôl. Vyvrcholením je celoštátna prehliadka súťažných prác. V rámci tohtoročnej SOČ si účastníci mohli vybrať zo 17 súťažných odborov.
R SOC24 01w
Nadaným študentom, účastníkom SOČ, sa 24. apríla 2024 v aule SPU za Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre prihovorila prorektorka pre vzdelávanie prof. PaedDr. Jana Duchovičová, PhD. Zdôraznila význam vzdelávania a jeho poslanie, ako aj potrebu podporovať nadaných a talentovaných žiakov. „Na to, aby sa talent a nadanie prejavili, potrebujete príležitosť. Stredoškolská odborná činnosť je práve takáto príležitosť,“ skonštatovala prorektorka Jana Duchovičová s tým, že súťažné práce dosahujú vysokú úroveň a majú  praktickú, ale tiež vedeckú hodnotu. „Sú to produkty aktivity, usilovnosti, húževnatosti, ktoré študenti vytvorili nad rámec svojich povinností a v spoločenskom kontexte sú preto všetci finalisti víťazmi,“ uviedla prorektorka UKF.
Zdôraznila tiež, že „vzdelávanie je pre našu inštitúciu prioritou a viaceré práce vznikajú aj pod školiteľským vedením pracovníkov UKF. Skonštatovala, že UKF ponúka záujemcom študijné programy v 19 študijných odboroch a univerzita by uvítala, keby si štúdium na našej alma mater zvolili aj súťažiaci finalisti celoštátnej prehliadky SOČ“.
R SOC24 02w
Študentom sa za SPU v Nitre prihovoril prorektor pre vzdelávanie profesor Milan Šimko. Ako povedal, prioritným cieľom univerzít je vzdelávať mladú generáciu, budúcich profesionálov, ktorí pomôžu spoločnosti vyrovnať sa s aktuálnymi i novými výzvami.
Slávnostného otvorenia a vyhodnotenia výsledkov SOČ sa zúčastnili aj ďalší zástupcovia UKF. Dekan FPVaI prof. RNDr. František Petrovič, PhD., vedúci Katedry zoológie a antropológie doc. RNDr. Martin Morovič, PhD., a PaedDr. Anna Sandanusová, PhD., ktorá je zároveň podpredsedníčkou Celoštátnej odbornej komisie SOČ.
R SOC 03w
Celoštátna prehliadka SOČ v Nitre vyvrcholila 25. apríla 2024  vo večerných hodinách vyhodnotením najlepších piatich prác v každom súťažnom odbore a udelením ocenení ich autorom. Rektor UKF prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., udelil ocenenia v 11 súťažných odboroch, ktoré prorektorka Jana Duchovičová na slávnostnom vyhlásení výsledkov odovzdala. Cena rektora UKF  bola udelená 33 prácam v odboroch 01 Problematika voľného času, 02 Matematika, fyzika, 04 Biológia, 05 Životné prostredie, geografia, geológia, 06 Zdravotníctvo, farmakológia, 08 Cestovný ruch, hotelierstvo, gastronómia, 11 Informatika, 13 História, filozofia, právne vedy, 14 Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie, 16 Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná činnosť, 17 Pedagogika, psychológia, sociológia.
Všetkým oceneným žiakom, ako aj ich učiteľom a školiteľom patrí naša gratulácia.

Text: prof. PaedDr. Jana Duchovičová, PhD., prorektorka pre vzdelávanie UKF
Foto: Lujza Záhoráková, SPU v Nitre