Výskumníci z UKF na festivale vedy

Tohtoročný – 16. ročník festivalu vedy Európska noc výskumníkov na Slovensku, ktorý sa konal 30. septembra 2022, sa niesol v znamení motta „Dôverujme vede“. Cieľom festivalu bolo podnietiť najmä mladých ľudí k aktivite a zážitkovému vzdelávaniu. Festival vedy je projekt finančne podporovaný rámcovým programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií – Horizon Europe, v časti Marie Skłodowska-Curie actions a je paralelne organizovaný v 30 štátoch Európy.
Organizátori podujatia, Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, portálom EurActiv.sk a Centrom vedecko-technických informácií SR, pripravili pestrý program pre všetky vekové kategórie a záujmové skupiny. Program festivalu bol sústredený v 5 slovenských mestách – Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina a Poprad. Obsah podujatia tvorili interaktívne prezentácie výskumníkov a inovátorov formou vedeckých stánkov, prednášok, workshopov a diskusií.
V rámci programu podujatí Európskej noci výskumníkov v Bratislave našu univerzitu prezentovali aktívnymi vystúpeniami na vedeckom fóre doc. RNDr. Matej Vojtek, PhD. (FPVaI), PhDr. Robert Krause, PhD., MBA (PF) a doc. RNDr. Tünde Juríková, PhD. (FSŠ).
Doc. RNDr. Matej Vojtek, PhD., pôsobí na Katedre geografie, geoinformatiky a regionálneho rozvoja Fakulty prírodných vied a informatiky. Na festivale vystúpil s prednáškou Mapovanie povodňového potenciálu, hrozby a riziká. V prednáške sa zameral na legislatívu vzťahujúcu sa k tvorbe povodňových máp v rámci SR a EÚ, prezentoval ukážky máp povodňového potenciálu, hrozby a riziká a ich využitie v praxi.
doc Vojtek
PhDr. Robert Krause, PhD., MBA, je pedagógom na Katedre pedagogickej a školskej psychológie Pedagogickej fakulty. Divákov festivalu zaujal svojou interaktívnou prednáškou Neuropsychológia v praxi, ktorá reflektuje najnovšie neurovedné výsledky mnohých výskumov z oblasti neuropsychológie.
Dr Krause
Doc. RNDr. Tünde Juríková, PhD., zamestnankyňa Ústavu pre vzdelávanie pedagógov Fakulty stredoeurópskych štúdií, prezentovala výsledky výskumu v prednáške Vplyv pandémie COVID-19 na životný štýl detí. Porovnávacia štúdia bola zameraná na obdobie pred pandémiou a počas 1. a 2. vlny pandémie. Výsledky výskumu poukázali na zmeny v stravovacích návykoch vrátane zmien v telesnej hmotnosti v rámci skupiny detí predškolského a školského veku na Slovensku, na nárast telesnej hmotnosti detí a zvýšenú konzumáciu sladkostí, rýchleho občerstvenia a pochutín.
doc Jurikova
V rámci program podujatí festivalu, ktorého miesto konania bolo Artforum v Žiline, vystúpili študenti 1. ročníka magisterského študijného programu biológia z Fakulty prírodných vied a informatiky Nikola Hreusová, Veronika Klimentová a Martin Urban s prednáškou Keď malý chrobák zohráva veľkú úlohu. V rámci svojho vystúpenia poukázali na dôležitosť ochrany poľnohospodárskej pôdy, porastov a tiež na ochranu organizmov v nej žijúcich. Prednášajúci predstavili ekologické riešenia zaobchádzania s pôdou, poukázali na jej pozitívne ale aj negatívne dôsledky pre planétu.
studenti FPVaI
Súčasťou programu Európskej noci výskumníkov bol aj projekt Navštív svoju školu – Spoznaj svojho vedca. Do projektu sa zapojili naši pedagógovia doc. PhDr. Stanislava Bönde Gogová, PhD., a Mgr. Daniel Bešina, PhD., z Katedry archeológie Filozofickej fakulty, ktorí navštívili Základnú školu Jána Palárika v Majcichove. V prednáške Stratená minulosť – tajomstvá archeológie, určenej pre žiakov 5. a 6. ročníka, pútavým spôsobom prezentovali práce archeológov a využívanie moderných technológií pri výskume a prezentácii kultúrneho dedičstva. Prednáška vyústila do živej diskusie a záujmu žiakov o problematiku archeológie.
doc Bonde Gogova
Naše poďakovanie patrí všetkým výskumníkom UKF vrátane študentov, ktorí reprezentovali našu univerzitu na tomto podujatí a predstavili výsledky svojej práce širokej verejnosti.
Spracovala: Ing. Gabriela Sarovová, Oddelenie pre vedeckovýskumnú činnosť UKF, na základe podkladov a fotodokumentácie účastníkov festivalu

Uverejnené: 10. októbra 2022